גביית חובות

עבור כל אדם ו/או עסק ו/או חברה, גביית חובות לעיתים הינו החלק הקשה ביותר. אין דבר מתסכל יותר מההרגשה כי אתם צריכים לרדוף אחרי מה ששייך לכם. יתרה מזאת, ישנם אנשים רבים שמרגישים חוסר נעימות להיות במרדף תמידי אחר כספם ולכן לעיתים קרובות אף מוותרים עליו מתוך ייאוש. על מנת שלא להפסיד את מה שאתם זכאים לו, תוכלו להיעזר בשרותיו של משרד עורכי דין נמרוד חיים הראל, אשר נותן פתרונות שונים לגבייה אפקטיבית של חובות פסוקים (פסק דין) ו/או שיקים / המחאות שחזרו (חוללו) הסכמים שלא קוימו וכיו”ב

הדרכים היעילות עבור גביית חובות

יש לכם עסק עצמאי שהשקעתם בו זמן ומחשבה רבה, אתם עובדים בצורה מסודרת ומוציאים חשבוניות באופן מסודר עבור הלקוחות שלכם. אך מה קורה כאשר התשלום אינו מתקבל? במידה וגם אתם מתמודדים עם בעיית גביית חובות, חשוב לדעת שישנן שתי דרכים עיקריות להתמודד עם תופעה זאת. הדרך הראשונה הינה כמובן לגבות באופן עצמאי, כלומר להיות אחראים על מעקב שוטף אחר כל לקוח ולקוח שלכם, ובמידה והתשלום עדיין לא התקבל – לדאוג להיות עם היד על הדופק עד אשר התשלום יתקבל.

דרך נוספת ונוחה יותר הינה להיעזר בשירותיו של עורך דין אשר מתמחה בגביית חובות. עורך דין טוב יטפל במספר סוגי חובות והם:

  1. גבייה כללית (הסכמים/חוזים/הלוואות) – כל בעל עסק נתקל לפחות פעם אחת בחייו בלקוח שלא שילם על המוצר אותו הוא רכש ו/או עבור השירות שניתן לו. החשבונית הוצאה אך התשלום פשוט לא מתקבל. תפקידו של עורך הדין הינו תחילה לאתר את החייב ולאחר מכן להוציא מסמך מסודר המהווה בקשה לתשלום בין באמצעות מכתב התראה ובין באמצעות הגשת תביעה לביה”ש המוסמך או אף ישירות ללשכת ההוצאה לפועל בהתאם להוראות הדין.
  2. גביית שיקים שחזרו – פעמים רבות לקוחות משלמים בשיקים שאין להם כיסוי. תפקידו של עורך הדין לאתר את בעליו של השיק ולפעול למען תשלום עבורו תוך הגשה לבימוע של השיק/ים ישירות ללשכת ההוצאה לפועל, ובמקרים בהם עולה החשש כי החייב יבריח נכסים, יפעל עורך הדין להגשת בקשה מתאימה לעיקולים בטרם מסירת אזהרה בתיק ההוצאה לפועל, זאת אומרת, לבקש בפועל עיקולים ללא ידיעת החייב וכרעם ביום בהיר.
  3. גביית חובות מנפטרים – לעיתים קורה מצב בו בעל החוב נפטר, גם כאן ישנה האפשרות לגבות את החוב למרות שאנשים רבים אינם מודעים לכך. אמנם זהו תהליך מעט ארוך יותר אך הוא אפשרי. עורך טוב יודע לאתר לעיתים גם באמצעות בעלי מקצוע את היורשים של החייב הנפטר בתוך קח מגישים בקשות מתאימות לעיקול/ים על נכסי עיזבון המנוח אשר מתוך נכסים ו/או זכויות אלה ממשים את החוב שנוצר. חשוב לדעת כי סעיף 78 לחוק ההוצאה לפועל התשכ”ז-1967, מעגן וקובע את הרציפות המשפטית של הליכי הגבייה אל מול החייב שנפטר / נכסי העיזבון ככל שנותרו נכסים ו/או רכוש ו/או כספים ו/או זכויות אחר החייב.

חשוב לפנות לעורך דין המתמחה בתחום גביית חובות

מדוע חשוב לפנות לעורך דין המתמחה בתחום לגביית החוב עם היוודע על היעדר התשלום ואולי אף לפני כן ככל ועולים רמזים ו/או חשדות כי התשלום / תשלומים לא ישולמו ?

במרבית המקרים החייב/ים מודע/ים הרבה לפני ידיעת הנושים כי מצבם הכלכלי לא טוב ולאט לאט מחילים החייבים בהליכים שונים להברחת הנכסים ו/או הכספים ו/או הזכויות השייכים להם, וזאת במטרה אחת- לסכל את גביית החובות. לפיכך, ערך דין המתמחה בגביית חובות יידע לתת מענה מהיר ויעיל לסכל את ניסיון החייבים להבריח נכסים ובתוך כך לפעול למען גבייה יעילה יותר.

דבר נוסף שאין הנושים בעלי החוב/ות לוקחים בחשבון, כי מרגע בו החייבים אינם מסוגלים לפרוע את חובותיהם, ככל הנראה שאינכם הנושים היחידים וככל הנראה נושים נוספים בדרך מתחילים לנקוט בפעולות לגביית החובות ובתוך כך מצמצמים את “עוגת” הזכויות ו/או הנכסים ו/או הכספים השייכים לחייב, ונושים אלה ככל הנראה יהיו הנהנים היחידים מהזכויות ו/או הנכסים ו/או הכספים בפעולות שהם נוקטים לגביית החובות.

תחילת תהליך גביית חובות

במידה והחלטתם להתחיל תהליך של גביית חוב/ות, חשוב שתבחרו עורך דין המתמחה בתחום. במשרד עורכי דין נמרוד חיים הראל תוכלו למצוא צוות קשוב ומקצועי בעל ניסיון רב בגביית חובות הן עבור המגזר הפרטי והן עבור המגזר העסקי. מחלקת הגבייה במשרדינו העניקה ומעניקה שירותי גבייה לאדם הפרטי, לעוסקים מורשים ו/או עוסקים פטורים (עוסק זעיר)  לחברות / תאגידים גדולים, בתי מלון, חברות הייטק, שירותי נותני מטבע (צ’יינג’ים), עמותות וכיו”ב.

עורכי הדין שלנו והצוות המקצועי ילוו אתכם החל מתחילתו של התהליך ועד לרגע בו ישולמו חובותיכם.

גביית שיקים חוזרים

אחד הקשיים איתם מתמודדים בעלי עסקים רבים הוא גביית שיקים חוזרים. אין בעל עסק שלא נתקל בסיטואציה הבאה: קיבלתם שיק מהלקוח אך לאחר ההפקדה גיליתם כי השיק חזר. במקרה הטוב תוכלו לאתר בקלות את בעל החוב ולבקש ממנו להסדיר את התשלום, אך במקרים אחרים בעל החוב נעלם ואין אפשרות לאתר אותו והחוב נותר פתוח. במקרים מעין אלו רצוי להיעזר בשירותיו של עורך דין. משרד עורכי דין נמרוד חיים הראל עומד לשירותכם כאשר אתם מתקשים לגבות חובות, בכלל ושיקים בפרט.

הליך גביית שיקים חוזרים

תשלום בעזרת שיקים הינו אחד מדרכי התשלום הנפוצות ביותר במדינת ישראל, ולצערנו ביחס ישיר גם מספר השיקים הניתנים ללא כיסוי הינו גדול מאוד. על מנת להצליח להתגבר על תופעה זאת, ולהצליח לגבות את חובכם, ניתן לפעול במספר דרכים:

  • גבייה עצמית – הדרך הראשונה הינה כמובן פנייה עצמאית אל בעל החוב ודרישה של סכום התשלום השייך לכם. ברוב המקרים נתקלים בתי העסק בסיפורים כאלה ואחרים תוך בקשות שונות מהחייב/ים לדחות את מועד התשלום בשל קשיים בתזרים המזומנים (עניין שצריך להדליק נורה אדומה לבעלי החוב או האוחזים בשיק, תוך המלצה לפעול לגבייתו בהקדם בטרם המצב יסתבך ולא תוכלו לגבות את המגיע לכם). בדרך כלל וככל שישנם שיקים נוספים הממתינים לפירעון עתידי, חולף לו המועד במהרה, או אז גם השיק שלאחריו חוזר והמצב מסתבך עוד יותר. חשוב לציין כי כאשר חוזר שיק, נגבית מכם גם עמלת החזר ולכן רצוי לדרוש גם אותה כחלק מתשלום החוב.
  • הוצאה לפועל – כידוע, חוק ההוצאה לפועל התשכ”ז-1967 קובע בסעיף 81א(א) כי “שטר חליפין, שטר חוב ושיק כמשמעותם בפקודת השטרות (בחוק זה – שטר) ניתנים לביצוע כמו פסק דין של בית משפט”. קרי , האוחז בשטר או בשיק כשורה בהתאם לקבוע בפקודת השטרות [נוסח חדש] יכול להגיש את השיק החוזר (שיק שחולל) ישירות לביצוע בלשכת ההוצאה לפועל בלא הליך מקדים של תביעה בבית המשפט, או אף ללא דרישה מקדימה מחייבת של מכתב התראה כמו למשל בתובענה על סכום קצוב עד לסך של 75,000 ₪. שטר חוב או שיק שחזר ניתן להגיש לביצוע ישירות להוצאה לפועל כמעט בכל סכום. על מנת להצליח לגבות את שלכם קיימת כאמור האפשרות לפתוח תיק בהוצאה לפועל לביצוע של השיק שחזר.


https://www.nevo.co.il/law_html/law01/055_247.htm#Seif140

חשוב לדעת ולהכיר: ככלל, לשכת ההוצאה לפועל הינו גוף סטטורי (שהוקם עפ”י חוק) פסיבי, שלא פועל בכוחות עצמו אלא לבקשות שונות של הזוכה. זוכים בהוצאה לפועל המבקשים לפתוח תיק ולפעול כדי לגבות את החוב עושים זאת באמצעות הגשת בקשות. בחלק מהמקרים יש צורך להגיע לדיונים ולשלם אגרות נוספות מעבר לאגרת פתיחת התיק ולעיתים להסתייע בשירותיו של עורכי דין ככל והוגשו בתיק התנגדויות והתיק הועבר לבית המשפט או ככל והוגשה בטענת פרעתי וכיו”ב. אורך חיי התיק הממוצע בהוצאה לפועל נע בין 4 ליותר מ-12 שנים (לפי נתוני רשות האכיפה והגבייה  לשנת 2019). בשנת 2009 הוקמה יחידת המסלול המקוצר אשר גובה עבור זוכים חובות ושיקים חוזרים בסכומים של עד 25,000 ₪ באופן אקטיבי במשך כ-8 חודשים, תוך הפעלת הליכי גבייה מינימליים באופן אקטיבי (עצמי), וככל שהחוב לא נגבה עובר התיק למסלול הרגיל להמשך גביית החוב / השיקים החוזרים ע”י הזוכה בעצמו או באמצעות עורך דינו. 

כך או כך, עורך דין מקצועי ילווה אתכם בתהליך החזרת חובכם, יסייע באיתור בעל החוב שלעיתים מתחמק ומערים קשיים ויעזור בהחזרת הכספים. .

עזרה מקצועית בגביית שיקים חוזרים ממשרד עורכי דין נמרוד חיים הראל

אתם בעלי עסק פרטי ונתקלתם בשיק בלי כיסוי. במידה וניסיתים להשיג את בעל החוב ללא הצלחה, זה הזמן שלכם לשכור את שירותיו של עורך דין מקצועי בתחום. משרד עורכי דין נמרוד חיים הראל ישמח לעמוד לשירותכם וללוות אתכם בתהליך מתיש ולא נעים זה. הצוות שלנו אמין, מקצועי ומוסמך ויוכל לעזור לכם לגבות כל חוב לא משנה כמה הדבר מרגיש בלתי אפשרי. כך שלפני שאתם מאבדים תקווה, הרימו אלינו טלפון ומיטב עורכי הדין ופקידי הגבייה שלנו יעמדו לשירותכם.

הגבלת אחריות:

אין לראות במידע המובא באתר אינטרנט זה התייחסות למקרה מסוים ו/או לנסיבות ספציפיות.

המידע אינו בהכרח נכון, שלם ו/או מעודכן. המידע אינו מהווה ייעוץ משפטי לא במישרין ולא בעקיפין. מטרת האתר היא הצגת תחומי עיסוק המשרד ופועלו. ייעוץ משפטי יינתן אך ורק בהתייעצות ישירה עימנו ובהתאם לנוהלי המשרד.

חיפוש באתר

צרו קשר כעת ונוציא אתכם לדרך חדשה​

מאמרים שאולי יעניינו אותך

עקבו אחרינו ברשתות החברתיות